רשלנות רפואית - סיבוכים לאחר ניתוח

ניתוח הוא התערבות פולשנית אשר תמיד יש בה סיכונים ואפשרות לסיבוכים. בדיוק מסיבה זו לפני שעוברים ניתוח, מחייב החוק מתן "הסכמה מדעת" של המנותח, כלומר הסכמתו לעבור את הניתוח לאחר שהובהרו לו התהליך, המשמעות, ההשלכות וכן סיבוכים, סיכונים ותופעות לוואי אפשריות. במקרים מסוימים מתקיימת התרשלות מצד המנתח או המוסד הרפואי, אשר יכולה הייתה למנוע סיבוכים לאחר הניתוח.

 

התרשלות או סיבוך סביר?

 

סיבוכים אחרי ניתוחים אינם דבר נדיר במיוחד, בין אם מדובר בניתוח החלפת מפרק, ניתוח עיניים, פלסטי או בכל תחום אחר. לכן, עצם הופעתו של סיבוך – קשה ככל שיהיה – אינה מעידה בפני עצמה על מקרה של רשלנות. יתר על כן, גם אם התרחש כשל כזה או אחר במהלך ההכנה לניתוח, בהליך עצמו או בתקופת המעקב וההחלמה, עדיין יכולה להיות זו טעות סבירה שלא מפרה את חובת הזהירות של הרופא כלפי המנותח, ואינה חורגת מהמצופה מבעל המקצוע.

 

בכל הקשור אל רשלנות רפואית, סיבוכים לאחר ניתוח עשויים לעמוד בהגדרה אם אכן הופרה חובת הזהירות ואם ההתנהלות לא עמדה במצופה מהסביר לבעל המקצוע. כך לדוגמא, לפני ניתוחים רבים יש לבצע בדיקות מקדימות, כגון בדיקות דם, דימות וכדומה – אשר מטרתן לאתר מצבים רפואיים הדורשים התייחסות מיוחדת ואף עשויים להביא לביטול או דחיית הניתוח. במידה שהמנתח לא שלח את הפציינט לבדיקות הולמות, לא קרא את התוצאות או לא פענח אותן כשורה, ובמידה שהתנהלות זו הובילה לסיבוכים ונזקים אחרי הניתוח – הרי שהדבר בהחלט עשוי להיחשב בתור רשלנות רפואית. דוגמא נוספת היא כאמור מצבים שבהם לא ניתנה הסכמה מדעת, למשל אם המנתח לא הבהיר לפציינט את הסיבוכים האפשריים, אם הפגישה הסתיימה בחטף, אם המטופל לא חתם על טופס ההסכמה, וכדומה.

 

מעבר לכך, ישנם מצבים נוספים שבהם התרשלות מצד הרופא עלולה להוביל לסיבוכים אחרי הניתוח, שניתן היה למנעם בהתנהלות מקצועית תקינה. לדוגמא, אי לקיחת מידע על מדללי דם שהפציינט נוטל ומכאן אי הוראה על הפסקת נטילתם, דבר שהוביל לסיבוך חמור במהלך או לאחר הניתוח. כמו כן, אי ביצוע מעקב אחר תהליך ההחלמה באופן שיכול היה למנוע הסתבכות מתהווה. לפרטים נוספים בנושא ולקביעת פגישת היכרות במשרדנו, התקשרו אלינו בטלפונים 03-6856185 או 054-7654014.