רשלנות בלידה - האטות בקצב הלב של העובר

בכל לידה בבית חולים בישראל מקפידים על חיבור היולדת למוניטור אשר תפקידו להשגיח על תנועות העובר וקצב הלב שלו, וכן על הצירים של היולדת. דברים אלו נכונים גם לגבי "לידות טבעיות" שהינן נפוצות בשנים האחרונות. במקרה של האטה בקצב הלב של העובר, ללא התאוששות בזמן סביר, על הצוות הרפואי להחיש את היולדת לניתוח קיסרי דחוף. למרבה הצער, במקרים מסוימים הדבר אינו קורה, או אינו קורה בזמן, והדבר מוביל לפגיעה חמורה בעובר. מצבים אלו עשויים להוות עילה לתביעה רשלנות רפואית כנגד בית החולים.

 

מה נדרש מהצוות הרפואי במקרה של האטות

 

כאשר המוניטור מצביע על האטות מאוחרות על הצוות הרפואי להסיק כי אין מספיק דם המגיע לשליה, ומכאן שהעובר אינו מקבל מספיק חמצן – מצב חמור מאוד העלול לגרום לנזק עצבי ומוחי קשה, ואפילו לעצירת הלב ולמוות. על כן, הצוות מחויב בעת הזו לפעול ללא דיחוי להעברת העובר לניתוח קיסרי דחוף. יש לציין כי קיימות האטות מסוגים נוספים שאינן מוגדרות כמצב חירום, והן קשורות בין היתר ללחץ של חבל הטבור ועל ראש העובר בתעלה. אמנם מקרים אלו אינם נחשבים חמורים או נדירים במיוחד, אך הם עדיין מחייבים השגחה מיוחדת ואף התערבויות מסוגים שונים.

 

רשלנות הקשורה להאטות

 

למרבה הצער, בכל שנה מתרחשים בישראל מקרים שבהם הצוות לא פעל במהירות האפשרית כאשר המוניטור העיד על האטות מאוחרות, בין אם כתוצאה של פענוח שגוי ובין אם כתוצאה מתגובה איטית. זאת, דווקא בשעה שבה כל דקה ואפילו כל שנייה הינן קריטיות לחייו ולשלומו של העובר. אמנם, המגזר הרפואי טוען כי יש לבצע את הניתוח הקיסרי בפרק זמן של עד חצי שעה, אך מובן לכל שבמקרה של מצוקה עוברית חריפה הזמן דוחק בהרבה. במקרה שהצוות לא פינה את היולדת במהירות הראויה לניתוח קיסרי, כפי שמצופה לאור הבנתו, הכשרתו ותפקידו המקצועי, ובמידה שנגרמו נזקים לעובר או ליולדת – עשויה להתקיים עילה לתביעת רשלנות רפואית.

 

לפרטים נוספים על רשלנות בלידה, האטות ועל מהלך התביעה, ולקביעת פגישת היכרות במשרדנו, התקשרו אלינו בטלפונים 03-6856185 או 054-7654014.