מקרים שונים של רשלנות רפואית בבית חולים

חרף המאמצים והידע הרב המצוי ברשות הרופאים, יכולה להתקיים בבית חולים רשלנות המתבטאת בנזקים לפציינט – בין אם מדובר בניתוח, טיפול תרופתי או התערבות רפואית אחרת. במקרים של רשלנות רפואית בבית חולים ניתן להגיש תביעה נגד המוסד עצמו, נגד משרד הבריאות ו/או נגד קופת החולים בהתאם למסגרת המסוימת שבה התרחש המקרה.

 

מה יכול להיחשב בתור רשלנות רפואית בבית החולים

 

מאחר שבבתי החולים בארץ נערכת קשת רחבה מאוד של טיפולים פשוטים עד מורכבים, יכולים להיות מגוון מקרים העומדים תחת הגדרה של רשלנות רפואית. כך לדוגמא, יכולה להתרחש רשלנות רפואית במסגרת ניתוח שנערך בבית החולים ואשר בו לא נשמרה חובת הזהירות ומידת המקצועיות המתבקשת והמצופה. מדובר למשל במקרים של ביצוע ניתוח שלא לצורך עקב אבחנה שגויה, כגון פרשנות לא נכונה של צילומי הדמיה, או ביצוע ניתוח באופן שגוי עקב אי הבנה של האבחנה או היעדר אבחנה בזמן.

 

לכך מצטרפים מקרים שבהם הניתוח עצמו היה תקין ברמת הצורך, אך הביצוע היה כושל ומעבר לגבולות הטעות הסבירה. אפשר להביא כדוגמא מקרה של אישה שהגיעה עם צירי לידה לבית החולים, הועברה לניתוח קיסרי, אך במקרה זה המנתח התרשל וחתך בטעות את שלפוחית השתן שלה. ייתכן שעקב הכשל הניתוחי סבלה האישה מכאבים עזים לאורך זמן, הפגיעה העיבה על התפקוד היומיומי שלה, היא נזקקה לטיפולים רפואיים נוספים, סבלה מטראומה נפשית שבגינה אינה רוצה עוד ללדת, או שנגרמו לה דימומים מסכני חיים ופגיעות זמניות וקבועות נוספות. בגין הנזקים הללו ואחרים ניתן לקבל פיצוי מבית החולים במידה שהתביעה הצליחה להוכיח כי אכן מדובר בהתרשלות, ושיש לה קשר ישיר אל הנזקים שממנה סבלה האישה.

 

מקרים נוספים של רשלנות בבית החולים

 

מלבד האמור לעיל, רשלנות רפואית בבית חולים יכולה להתרחש בעוד שורה ארוכה של מצבים. בין היתר, הרשלנות עשויה להיות קשורה לאי מתן הסכמה מדעת על ידי הפציינט, התרשלות במהלך הלידה שהובילה לפיגור או לשיתוק מוחין, ניתוח פלסטי בבית חולים פרטי שכשל עקב אבחון לקוי, אי התחשבות במצב רפואי קיים, פגיעה עקב אי הכשרה הולמת של המנתח והצוות הרפואי, ועוד.

 

לפרטים נוספים בנושא ולקביעת פגישת היכרות במשרדנו, התקשרו אלינו בטלפונים 03-6856185 או 054-7654014.